УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ У 2-МУ КЛАСІ
Тема. Відтворення деформованих речень.
Урок-подорож до осіннього саду
Мета: учити дітей розрізняти окремі слова і речення, відновлювати деформовані речення; розвивати увагу, спостережливість, естетичні відчуття; формувати образне мислення, збагачувати словниковий запас учнів; учити добирати на певну тему прислів'я, вірші та виразно декламувати їх; прищеплювати любов до рідної природи.
Обладнання: виставка-добірка книжок за темою; кошик з овочами та фруктами; осіннє листя; диск із записами музичних творів П. І. Чайковського з циклу «Пори року»; зображення дерев із паперу; поробки з природного матеріалу; дитячі малюнки; костюми їжачка, дівчинки Наталочки, Осені, Вересня, Жовтня, Листопада; осінній коровай; зошит із розвитку зв'язного мовлення для 3-го класу (Будіна Н.О., Головко 3.Л., Рябова С.І. Говоримо, читаємо, пишемо), презентація.
Хід уроку
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- АКТИВІЗАЦІЯ МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Привітання
Ми всміхнемось сонечку:
- Здрастуй, золоте!
Ми радієм квіточці:
- Хай вона цвіте!
Гостям усміхаємся,
Зичим вам добра!
А урок ми починаємо.
— Готова дітвора!
2. Вступне слово вчителя
— Сьогодні, любі діти, у нас незвичайний урок розвитку зв'язного мовлення. Ми вирушаємо на екскурсію до саду...
Звучить аудіозапис п'єси П. І. Чайковського «Пори року. Жовтень».
Ходить діва рідним краєм,
Ліси й сади у жовті кольори одягає.
Людей овочами та фруктами пригощає,
Птахів у вирій проводжає.
Коли це буває? (Восени)
— Отже, запрошуємо до нашого саду Осінь-чарівницю.
3. Театралізований виступ дітей
Заходить дівчинка в костюмі Осені з кошиком в руці. На дошці розташовано дерево — чарівна грушка. На ній прикріплено листочки, а під ними слова: осінь, вересень, жовтень, листопад. Кожна дійова особа, яка виходить, зриває листок. Таким чином відкриваються всі слова по черзі.
Дівчинка-Осінь
Доброго ранку у добру годину!
Рада прийти я до вас на гостину!
Не сама до вас прийшла —
Я синочків привела! А синочки мої — то осінні місяці.
Осінь дарує вересню — яблучко, жовтню — грибочок, листопаду — гілочку калини.
Учитель. Діти, пригадаймо імена синочків Осені! (Вересень, жовтень, листопад)
Хлопчик-Вересень
Вересневе небо синє
І сади ще пахнуть літом,
В палісаднику жоржини
Розгорілись дивосвітом.
— Діти, які прислів'я ви про мене знаєте? (Вересень студент, але ситий. Садок у вересні, що кожух у січні. Вересень пахне яблуками, а жовтень — капустою.)
Хлопчик-Жовтень
Сяють золотом берези,
Жовтень цим вінчає осінь.
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просінь.
— А про мене прислів'я ви знаєте, діти? (Жовтень як не з дощем, то зі снігом. Жовтень — болотник — ані колесом, ані полозом. Жовтень хоч і холодний, та листопад його перехолодить.)
Хлопчик-Листопад
Більше й більше листя з кленів
Облітає з кожним днем!
По траві іще зеленій
Між дерев в саду ідем,
Йдем по лису золотому,
Мов по килиму м'якому.
Що на весь послався сад,—
Здрастуй, місяць листопад!
— А про мене які прислів'я ви знаєте, діти? (Листопадів день — що заячий хвіст. У листопаді голо у саді. У листопаді день блисне, а три кисне.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Учитель. Любі діти! Сьогодні ми не просто подорожуватимемо осіннім садом, але й вчитимемося складати текст із деформованих речень і записувати його.
1. Початок роботи в зошитах
а) Записування дати;
б) відгадування загадки і записування відгадки (завдання І);
в) записування назв місяців (завдання 2).
2. Робота в парах
На кожній парті — листочок від чарівної груші, а у файлах — по 4 слова. Дітям необхідно обрати потрібне слово, що називає ознаку осені та наклеїти на листочок. Коли всі пари готові, учитель пропонує одному учневі з пари прикріпити листочок до чарівної грушки на дошці. Таким чином утворюються асоціативний кущ із головним словом «осінь».
3. Хвилинка ерудита
Учитель. Діти, ми знаходимося у чарівному саду. А які дерева тут прикрашає осінь? (Діти відповідають, а вчитель показує малюнки.)
Учитель. До нашого саду завітали ерудити. Послухайте, будь ласка, їх цікаві повідомлення!
1-й учень. Найстаріша яблуня в Україні росте в селищі Андріївці на Сумщині — їй понад 150 років.
2-й учень. Найдивовижнішою грушею вважають грушу-писанку, що росте на Київщині. На кожній жовтій грушці природа намалювала зелені смужки.
3-й учень. Найдовговічнішим деревом України вважається тис ягідний, вік якого 4 тисячі років.
4. Виконання завдання № 3 у зошиті
Діти у вірші підкреслюють ознаки осені.
IV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Проводить дівчинка-Осінь.
Станьмо, діти, чітко в ряд,
Вирушаємо ми в сад.
Руки вгору піднімаємо,
Наче яблука збираємо.
Назбираємо багато,
Щоб узимку ласувати.
V. ПОВІДОМЛЕННЯ ПРОБЛЕМИ УРОКУ
1. Хвилинка римування
Вже настала (осінь), промайнуло (літо).
У (саду) і гаї стало (сумовито).
Птахи (відлетіли), стали дні (коротші).
Сонечка не видно, (темні, темні) ночі.
Слова в дужках закриті осінніми листочками. Поступово діти відгадують слова, а вчитель відкриває їх.
2. Підготовка до роботи з деформованими реченнями
Учитель. Діти, ми продовжуємо подорожувати осіннім садом. Що це за дерево?
На «я» починається,
На «я» кінчається,
У саду росте.
На ній смачні плоди є! (Яблуня)
Учитель. Діти, подивіться, що сталося з яблунею? Де її листочки і яблука? (Опали)
— Налетів вітер-пустунець, тому яблучка опали. А хто ж їх зібрав?
Хлопчик-їжачок
Я — маленький їжачок,
Кожушок із колючок.
Ходжу по саду,
Збираю яблучок багато
Учитель. Діти, допоможемо їжачкові зібрати яблучка. Складемо про нього речення за схемою.
Їжачок збирає червоні яблука.
Учитель. До нашого чарівного саду завітала ще одна гостя.
Виходить дівчинка в українському костюмі, зупиняється біля яблуньки.
Дівчинка Наталочка
Я, дівчинка Наталочка,
В осінній сад прийшла
І яблучко останнє
На дереві знайшла.
Холодний сильний вітер
Листочки всі зірвав.
Допоможіть же, діти!
Слова він розкидав!
VI. ВІДТВОРЕННЯ ДЕФОРМОВАНИХ РЕЧЕНЬ
1. Читання початку розповіді (завдання 4)
2. Читання третього рядка
Учитель ставить учням запитання і задає завдання.
- Це речення чи окремі слова?
- Яке слово написане з великої літери? Чому?
- Складіть речення зі слів третього рядка.
- Запишіть його в зошит. (У саду було тихо.)
3. Складання речень із 4, 5, 6,7, 8 рядків усно
Вітер гойдав голі віти. Під деревами лежало сухе листя. Раптом Наталя побачила велике яблуко. Дівчинка зраділа. Адже це шматочок літа.
4. Добирання заголовка «Шматочок літа» (завдання 5)
Учитель. Який заголовок необхідно дібрати до тексту? Чому?
5. Запис заголовка в зошит
6. Самостійний запис тексту в зошити
Троє учнів групи Г записують текст за зразком учителя, двоє учнів групи А записують текст самостійно.
VII. ПЕРЕВІРКА НАПИСАНОГО. ПРЕЗЕНТАЦІЯ
Декілька учнів читають написаний текст уголос.
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
Осінь за допомогою мікрофона бере інтерв'ю у дітей.
Осінь. Що вам найбільше сподобалося на уроці? Чому?
IX. САМООЦІНЮВАННЯ
Учитель. Молодці, діти! Ви добре попрацювали сьогодні на уроці. На цьому наша цікава екскурсія осіннім садом добігає кінця. Ви зможете оцінити свою роботу на уроці. Якщо ви вважаєте, що ваша робота була дуже плідною й активною, то прикрасьте нашу яблуньку червоним яблучком. Якщо вважаєте, що необхідно було краще попрацювати — жовтим, і зеленим — якщо ви не дуже старалися сьогодні на уроці.
— Дякую всім! На цьому наш урок завершено.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО УРОКУ