Субота, 05.07.2025, 03:10
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід

Пархомовецька ЗОШ

Меню сайту
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Розробки уроків

    Урок позакласного читання «Літературні казки» у 4 класі

    Мета: закріпити поняття про народні і авторські казки. Ознайомити з літературними казками українських та зарубіжних письменників, зокрема казковими творами В.О. Сухомлинського; вчити розуміти текст казки, розвивати мовлення, навики самостійної роботи з книгою; викликати цікавість, інтерес до читання, збагачувати словниковий запас; виховувати почуття добра, справедливості, поваги, бажання допомагати іншим.

    Обладнання: виставка книжок, ілюстрації художників до казок, учнівські малюнки, портрети письменників, роздатковий матеріал.

    Епіграф (на дошці)

    Казки дружать з дітворою,

    полюби їх у житті – і улюблені герої

    будуть завжди друзями в путі.

                                    (А. Костецький)

     

    Хід уроку

     

    І. Організаційна частина.

    Продзвенів уже дзвінок,

    час почати нам урок.

    Отож ми часу не гаймо

    урок позакласного читання починаймо!

    -Почнемо наш урок із розчитування

    Доброго ранку, сонечко ясне!

    Доброго ранку, земле прекрасна!

    Доброго ранку, дерева багряні!

    Доброго ранку, квіти духм’яні!

    Доброго ранку, птахи галасливі!

    Доброго ранку, люди щасливі!

    -Якими ви повинні бути, щоб урок наш був цікавим, змістовним, продуктивним? (Активними, уважними, старанними, кмітливими)

    -Як ми будемо працювати на уроці?

    Доповнити речення:

    Не просто слухати, а (чути)

    Не просто дивитися, а (бачити)

    Не просто відповідати, а (міркувати)

    Дружно і плідно (працювати)

     

    ІІ. Актуалізація опорних знань.

    1. Промовляння чистомовки-римовки:

    Жу-жу-жу – я підручник бережу.

    Жи-жи-жи – всі книжки бережи.

    Жу-жу-жу – я вам казку розкажу.

    1. Складання чистомовок:

    Чі-чі-чі – (їж, будь ласка, калачі).

    Ох-ох-ох – (в лісі жив цар Ох).

    Ли-ли-ли – (дід і баба жили).

    Ця-ця-ця – (жила собі лисиця).

    Щу-щу-щу – (наварив борщу).

    Чик-чик-чик – (поставив глечик).

    Азка-азка-азка – (завітала до нас казка).

     

    ІІІ. Повідомлення теми уроку:

    1. Відгадай загадку

    Їх читають залюбки

    І дорослі й малюки

    Ви, напевно здогадались?

    Ну, звичайно ж це… (казки).

    1. Пройди лабіринт і прочитай тему уроку:

    Л Т Р Т Р І А К

    І Е А У Н К З И                   (Літературні казки)

    Казка… що це таке?

    Казка – це художній твір, у якому обов’язково є щось чарівне, незвичайне, фантастичне і повчальне.

    Казки бувають чарівні, побутові та про тварин.

    Казка – це скарбниця, з якої черпають діаманти та самоцвіти. Їх почали складати ще в сиву давнину і передавали в усній формі із покоління в покоління, із століття в століття. Казки складають сотні, а іноді й тисячі людей.

    Як називаються такі казки? (Народні)

    Казка, складена однією людиною – письменником, називається літературною казкою.

    Про казки складено багато прислів’їв, складіть і прочитайте їх.

    -Казка вчить, як на світі жить.

     -Казки маленькі, та розуму в них багато.

    -Казка – вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.

     

    IV. Перевірка домашнього завдання.

    1. Домашнім завданням вам було прочитати літературну казку, намалювати малюнок до неї.

    Учні розповідають уривки казок, називають головні герої, показують ілюстрації.

    1. Гра «Відгадай з якої казки герої?»

    Діти відгадують загадки і показують ілюстрацію до казки.

    1. Робота в парах.
    2. З’єднати стрілками назву казки з її автором

    «Кіт у чоботях»                                   Н.Забіла

    «Фарбований лис»                               О.С.Пушкін

    «Казка про рибака та рибку»              Ш.Перро

    «Зайчикові хатка»                                І.Я.Франко

    • Прочитати вірш.

    Ж.в.м в кр..н. к.зк.,

    Ч.р.вн.й св..т д.вк.л.,

    Кр.г.м. вс. М..д.ш..

    Н.в. в.дкр.. шк..л..

    • Скласти вірш

    Діти ходили, діти гукали,

    Дружно у парку казку…

    Може, під кущиком чи під листочком,

    Може, накрилася кленовим…?

    Хлопці гасали, бешкетували…

    Що ви? Це казку вони…

    -Казко, постій, гей озовися!

    Та не жартуй з нас, тихо не…

    Казка із сонечком в небо злетіла.

    Ні, нашу казку кізонька…

    Та слава Богу, казка знайшлася

    Будемо слухать, чи гарна…

    • Гра «Хто живе в чарівному будинку?»

    Літературна вікторина.

    Діти по черзі йдуть до хатинки, беруть записки із завданням, зачитують їх і називають назву казки та її автора.

    1. «Пішла до бабусі, понесла їй пиріжки». (Ш.Перро «Червона шапочка»).
    2. «Ми з Гердою садимо троянди». (Г.Х.Андерсен «Снігова Королева»).
    3. «Мої зернятка! Я знайшов». (Леся Українка «Біда навчить»).
    4. «Відтоді завжди всі бачать собаку і хлопчика разом» (М.Слабошпицький «Хлопчик Валь»).
    5. «Він народився сонячного ранку в капусті на городі баби Горобчихи» (Всеволод Нестайко «Жевжик»).
    6. «Хто ж твоя мама? – питає Соловей.

    -Моя мама – Сова, - гордо відповідає Совеня» (В.Сухомлинський «Найгарніша мама»).

    Фізкультхвилинка.

    Добре те, що сонце світить,

    Добре те, що вітер віє,

    Разом з нами ріс і ріс.

    Добре те, що в нашій річці

    Чиста не брудна вода,

    І мене матуся рідна

    Після школи зустріча.

    Добре гратися на дворі, добре вчитися у школі.

     

    V. Вивчення нового матеріалу.

    1. Вступне слово вчителя

    -Діти, на уроках читання ми зустрічалися з багатьма поетами і письменниками, які написали цікаві твори для дітей. Чи впізнаєте ви. Хто зображений на цьому портреті? Це не просто портрет звичайної людини, а портрет великого Учителя, в якого вчились всі – і дорослі, і малі. Згадаймо, що ви знаєте про В.О.Сухомлинського?

    (Діти розповідають)

    Узагальнення відповідей дітей.

    Василь Олександрович Сухомлинський – великий педагог, мудрий учитель, чудова людина. В його палкому серці жила велика доброта та любов до всього світу. Мудрий учитель писав для дітей чудові твори, навчальні і цікаві для кожного.

    Ви вже читали його оповідання та казки. Пригадайте які? («Найгарніша мама», «Соловей і Жук», «Зайчик і горобина»).

    2.А сьогодні ми знайомимось з його легендою «Золоте Зернятко Істини».

    1) Словникова робота.

    Заступ – лопата, жменя – долоня руки, раб – невільна людина, невігластва – неосвічена, незнаюча людина.

    2) Самостійне читання легенди учнями.

    3) Перевірка сприймання змісту легенди

    -Яку роботу дав батько синам?

    -Для чого було потрібно копати землю?

    -Чому молодший син відмовився продовжити роботу?

    -Хто знайшов Золоте Зернятко Істини?

    4) Вибіркове читання

    Прочитайте рядки з легенди, які дадуть відповідь на запитання.

    -Для чого людина живе на світі?

    5) Робота в парах

    Скласти прислів’я, визначити, яке з них підходить до змісту легенди.

    Без труда – нема плода.

    Хто ледарює, той голодує.

    Праця годує, а лінь марнує.

    Книга для людини – що вікно для хатини.

    Мудрим ніхто не вродився, а з книжок навчився.

    Не одяг прикрашає людину, а добрі діла.

    Хто багато читає, той багато знає.

    Людина красна не словами, а добрими ділами.

    Все добре переймай, а злого уникай.

    6)Перевірка знання легенди за тестами.

    7) –Чого вчить легенда? (Бути працьовитим, мати мету до якої йти, творити добро, будувати щастя собі і іншим людям, що живуть поряд, бути справжньою людиною).

    -А які риси характеру віднесемо до «справжньої людини»?

    Діти називають і прикріплюють на дошці смужки – промінці зі словами: працьовитість, правдивість, доброта, скромність, ввічливість, чемність, чуйність, дружелюбність. Всередині малюнок сонечка.

    -Отже, ми з вами побудували сонечко.

    -А чому сонечко?

    -Бо справжня людина, як сонечко, притягує до себе інших людей. Сонечко несе тепло, світло, гарний настрій, робить людину щасливою.

     

    VI. Підсумок уроку.

    -Що нового дізналися на уроці?

    -Чому людина прийшла в світ?

    Мабуть, щоб жити та дружить,

    Щоб знати все і все цінить,

    Щоб дарувати щастя всім –

    Дорослим людям і малим.

    А головне – добро творить,

    Сумлінно вчитись, труд любить.

     

    VII. Домашнє завдання.

    Підготувати переказ легенди, намалювати малюнки.