Урок у 8 класі
Тема уроку: « Реформи оперного жанру».
Епіграф до уроку:
«Як композитор Ріхард Вагнер, безумовно, одна з найвидатніших особистостей другої половини XIX століття, і його вплив на музику величезний».
Мета. Визначити особливості творчості Ріхарда Вагнера на прикладі фрагмента опери «Валькірія», реформаторські ідеї Вагнера в оперному жанрі, що ґрунтуються на принципі неперервного розвитку музики та системі лейтмотивів. З’ясувати значення понять «тетралогія», «лейтмотив». Закріпити визначення понять «романтизм», «опера», «лібрето», «музична драматургія», «принципи драматургічного розвитку». Удосконалювати вміння інтерпретувати музичні твори, навички осмисленого виконання пісні. Формувати інтерес до оперного жанру, творчості Р. Вагнера, Б. Окуджави. Виховувати шанувальників оперної музики.
Музичний матеріал:
- Р. Вагнер. «Політ валькірій» з опери «Валькірія» (слухання);
- Б. Окуджава. «Надії крихітний оркестрик» (розучування).
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіано), магнітофон (музичний центр, комп’ютер), нотна дошка, портрети композиторів Р. Вагнера, Б. Окуджави, репродукція картини художника П. Арбо «Валькірія», підручники «Музичне мистецтво», 8 кл. (О. В. Волошина, А. В. Левченко, О. В. Мільченко), «Музичне мистецтво», 8 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань, Ю. О. Очаковська), «Вчимося співати», 7-8 кл. (М. К. Яскулко).
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу під звучання пісні Б. Окуджави «Надії крихітний оркестрик».
2. Актуалізація опорних знань учнів.
- У чому полягають особливості характеру пісеньки Герцога з опери «Ріголетто»?
- Яку роль відіграє вона у трагічному фіналі опери?
- Що вам відомо про творчий шлях Дж. Верді?
- Які оперні шедеври композитора ви можете назвати?
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Оперний жанр у XX ст. (період романтизму) набуває певного розвитку завдяки реформаторству німецького композитора Ріхарда Вагнера.
Знайомлячись із фрагментом «Політ валькірій» з опери «Валькірія» , ми спробуємо знайти відповідь на такі запитання:
- У чому полягає вплив новаторських ідей Р. Вагнера на оперний жанр?
- До яких музичних образів звертався композитор?
А зараз послухаймо розповіді музикознавців про Ріхарда Вагнера.
4. Інформація музикознавців.
Р. Вагнер
Ріхард Вагнер — видатний німецький композитор, диригент, поет-драматург, театральний діяч, мислитель (XIX ст.), представник останнього періоду розвитку музичного романтизму.
Народився Ріхард Вагнер у м. Лейпцигу у 1813 році в родині поліцейського чиновника. Батько помер за кілька місяців після народження хлопчика, і незабаром його мати вийшла заміж за театрального діяча з Дрездена. У цьому місті в оточенні театрального світу й минуло дитинство майбутнього композитора. Ріхард змалечку захоплювався літературою, багато читав і в 14 років під впливом трагедій Шекспіра написав власний літературний твір — трагедію « Лейбальд і Аделаїда».
Незабутнє враження справила на Вагнера музики Л. Бетховена до драми «Егмонт» у 1821 році (на той час його родина знову проживала в Лейпцигу). Наслідком цього були активні заняття музикою, зокрема композицією. Уже за кілька років Вагнер написав свої перші твори — сонати, п’єси для фортепіано, оркестрові увертюри, симфонію та музику до трагедії «Фауст» Й. В. Гете.
Упродовж життя Ріхард Вагнер часто переїжджав з одного міста до іншого, в основному з метою пошуків заробітку та застосування свого таланту. Серед міст, де він зупинявся, були Магдебург (там Вагнер написав свої перші опери), Рига, Париж, Дрезден, Байрейт, Цюрих, Лондон, Мюнхен. З концертними виступами побував композитор у Петербурзі та Москві.
Основний жанр творчості Вагнера — опера.
Найвідоміші з них:
- «Летючий голландець»,
- «Тангейзер»,
- «Лоенгрін»,
- «Трістан та Ізольда»,
- Тетралогія «Перстень Нібелунгів» — «Золото Рейну», «Валькірія», «Зигфрід», «Загибель богів».
Крім того, Вагнер є автором симфонії, увертюр, хорових, інструментальних та вокальних творів.
Вагнер гаряче обстоював німецькі національні традиції в музиці. У своїй творчості він використовував міфологічні сюжети, намагався поєднати музику з мовою народних легенд.
Оперні твори Вагнера відзначаються гармонійним поєднанням музики, слова й театральної дії, ґрунтуються на принципі неперервного розвитку музики (так звана «безкінечна мелодія») та системі лейтмотивів.
Тетралогію «Перстень Нібелунгів» Вагнер написав на сюжет німецько- скандинавських міфів.
«Політ валькірій» із III дії опери «Валькірія» є одним із найвиразніших програмно-зображальних симфонічних епізодів тетралогії. У ньому зображено картину польоту фантастичних войовничих створінь — валькірій на фоні розбурханої стихії грози в горах.
Високо в горах звучить переможний клич валькірій. Войовничі діви злітаються на своїх повітряних конях, збираючи душі загиблих воїнів...»
Перед тим як слухати епізод тетралогії, розгляньмо репродукцію картини французького художника П. Арбо «Валькірія».
Розгляд репродукції картини та її обговорення.
- Що зображено на картині?
- Якою є її композиція?
- Чи відчутна в ній динаміка польоту валькірій?
Слухання «Політ валькірій».
Послухайте, як відтворив композитор Р. Вагнер «Політ валькірій», та порівняйте з картиною П. Арбо.
- Чи співзвучна вона музиці «Польоту валькірій»?
- Яким ви уявляєте політ валькірій?
- Яку характеристику звучанню та образному змісту фрагмента опери ви можете дати?
7. Розучування пісні «Надії крихітний оркестрик»
(другий та третій куплети) Б. Окуджави.
Зверніть увагу на образний зміст пісні, особливості її виконання.
- Які художні образи навіяла вам ця пісня? Відтворіть її образний зміст в одній із технік образотворчого мистецтва.
- Які пісні Б. Окуджави ви можете згадати?
8. Підсумок уроку.
- Якими є ваші враження від звучання музики сьогоднішнього уроку?
- Що ви думаєте з приводу реформаторських ідей Р. Вагнера?
Композитор Р. Вагнер увійшов в історію музичного мистецтва як реформатор опери й творець музичної драми. Порівняно з традиційною оперою, він зменшив роль віртуозних вокальних партій, зовнішніх ефектів, посилюючи значення оркестру. Унаслідок цього сценічна дія стала жертвою симфонічного звучання.
Посилюючи роль симфонічних номерів, уводячи систему лейтмотивів, Вагнер перетворив оперу на грандіозні програмні вокально-симфонічні твори з драматичним сюжетом.
Композитор М. Римський-Корсаков уважав, що головна сила Р. Вагнера як композитора полягає в тому, що він «є творцем чудових і поетичних картин, творцем моментів прекрасної зображальної музики, розпорошених у його драматично-музичних творах...» .
- Як ви вважаєте, яким буде подальший розвиток оперного жанру у світовій музичній культурі?
Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.
9. Домашнє завдання.
Слухати музику на власний вибір. Звернути увагу на фрагменти оперної музики.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО УРОКУ